Rozhodl soud v rozsudku, že protistrana Vám má zaplatit dluh, ale peněz jste se stále nedočkali? Nejedná se o výjimečnou situaci. Jak postupovat dál a kolik Vás bude stát případné vymáhání exekutorem? Tomu se krátce věnujeme v tomto článku.
Když domluva nestačí
Ve výroku rozsudku soud rozhoduje o povinnostech stran (může se jednat například o povinnost zaplatit dlužnou částku ve sporech z neuhrazených faktur). Pokud Vás v soudním sporu úspěšně zastupoval advokát, soud Vám taktéž většinou přizná náhradu nákladů řízení. Více o rozsudku soudu jsme psali zde a o nákladech soudního řízení jsme psali zde.
Nezřídka se ale stává, že neúspěšná strana sporu povinnosti stanovené v rozsudku nezačne ve stanovené lhůtě plnit. Pokud se Vám nedaří protistranu přimět domluvou a upomínkami k plnění, můžete přistoupit k vymáhání. V této fázi však doporučujeme nejprve kontaktovat advokáta (pokud Vás dosud nezastupoval), který Vám s vymáháním poradí a zároveň se může pokusit komunikovat s dlužníkem.
Rozsudek s doložkou právní moci a vykonatelnosti
Pokud jste u soudu uspěli, nejprve je nutné vyčkat na tzv. právní moc. Proti rozsudku se totiž neúspěšná strana může odvolat, a to zpravidla do 15 dnů od obdržení rozsudku (o odvolání jsme psali taktéž zde). Až poté, kdy není proti rozsudku podáno odvolání, jsou povinnosti v něm stanovené bezpodmínečně závazné pro strany sporu, tedy rozsudek nabyde právní moci.
V rozsudku je zároveň uvedena lhůta, během které musí dojít ke splnění povinnosti. Může se jednat třeba o lhůtu 3 dnů od právní moci rozsudku. Pokud v této lhůtě ke splnění povinnosti nedojde, nastává tzv. vykonatelnost rozsudku. To znamená, že povinnosti lze vynutit prostředky, které zákon předvídá. Jedná se o soudní výkon rozhodnutí a exekuci. O soudním výkonu rozhodnutí jsme krátce psali zde, nicméně v tomto článku se budeme věnovat vymáhání povinnosti prostřednictvím soudního exekutora, což je zároveň častěji používaný způsob vymáhání pohledávek.
Předtím, než se rozhodnete předat vymáhání exekutorovi, je nutné obstarat si rozsudek s vyznačenou doložkou právní moci a vykonatelnosti. Jen na jeho základě může exekutor vymáhání zahájit. Rozsudek s doložkami získáte zasláním jednoduché žádosti na adresu soudu poštou, prostřednictvím datové schránky, či také jejím předáním na podatelně.
Exekuční návrh
Pokud chcete vymáhání povinnosti provést prostřednictvím soudního exekutora, musíte ji zahájit tzv. exekučním návrhem.
Exekuční návrh můžete podat u kteréhokoliv exekutora. Doporučujeme vybírat exekutora i podle toho, kde se nachází dlužník, případně jeho nemovitosti či jiný majetek, které by mohly být exekucí postiženy.
S exekučním návrhem musíte taktéž zaslat exekutorovi exekuční titul, tedy zmíněný rozsudek s doložkami právní moci a vykonatelnosti, musíte v něm uvést své i dlužníkovy identifikační údaje, musíte také uvést, která povinnost má být exekucí vymožena a to, zda byla tato povinnost dosud plněna alespoň z části.
Výhoda exekuce prováděné soudním exekutorem je především to, že exekutor sám vyhledává majetek dlužníka a taktéž rozhoduje o nejvhodnějším způsobu provádění exekuce. Exekuce může být prováděna například srážkami ze mzdy, nebo třeba prodejem věcí.
Kolik stojí exekuce?
Exekuce prováděná soudním exekutorem není zdarma. Ve většině případů ale náklady exekuce (odměna exekutora, která činí zpravidla 15 % z vymožené částky a případně také další částky spojené s provedenými úkony) hradí dlužník. To platí i v případě nákladů na právní zastoupení, pokud se v exekučním řízení necháte zastupovat advokátem, což doporučujeme. Pokud je ale exekuce zastavena z důvodu nevymahatelnosti, například proto, že dlužník nemá žádný majetek, hradí náklady oprávněný.
Další články ze série Jdu k soudu:
Jdu k soudu: předvolání k soudnímu jednání
Jdu k soudu: jak to vypadá u soudu a jak se chovat během soudního jednání
Jdu k soudu: proč se soudní jednání koná a jak probíhá
Jdu k soudu: obdržel jsem rozsudek soudu, co teď?