12
/
18
Krok č. 12

Soudní jednání

Pokud obdržíte předvolání k soudu, znamená to, že soud bude konat ústní jednání, odborněji také „jednání ve věci samé“. Jednání před soudem je zcela klíčovou částí procesu, neboť zde dochází k přímé konfrontaci účastníků a soudu. Soud se při jednání snaží odstranit co nejvíce nejasností tak, aby měl dostatečný základ pro své rozhodnutí. Soudce se přitom často právě až na jednání rozhoduje o tom, jak případ rozsoudí. O to důležitější je kvalitní příprava a pohotovost advokáta, který je soudci "průvodcem" při řešení případu a pochopitelně se snaží soudu ukázat cestu k řešení ve prospěch jím zastupovaného účastníka.

Předvolání k jednání by měl soud účastníkům doručit nejméně 10 dnů předem, aby měli dostatek času na přípravu. Je-li soudem stanovený termín v kolizi s jinou událostí účastníka či jeho zástupce, lze požádat o odročení jednání, kterému však soud nemusí vždy vyhovět. Jednání je zpravidla přístupné široké veřejnosti, pokud soud neshledá zvláštní důvody pro její vyloučení.

Na jednání se soud snaží odstranit nedostatky či nejasnosti žaloby a následně zjistit stanovisko obou stran. Často soud před začátkem jednání naznačí svůj pohled na věc i zamýšlený program jednání. Předseda senátu či samosoudce jednání zahajuje, řídí a ukončuje, přijímá a odnímá slovo. Kdybychom měli pozici předsedy senátu či samosoudce zjednodušit a nějak shrnout, řekli bychom že funguje jako takový moderátor. Moderátor usměrňující diskusi dvou stran stojících si za svým.

Žalobce po zahájení jednání dostává prostor k přednesu žaloby a žalovaný pro své vyjádření. Nezřídka zástupci účastníků odkazují na svá písemná podání, čímž se ale připravují o důležitou možnost prezentovat svou pozici před soudem. Při jednání pak účastníci přednáší své argumenty a soud provádí důkazy, mezi které patří nejen listiny, ale například i výslech svědka či výpověď účastníka řízení.

První jednání je důležité nepodcenit i z důvodu, že jde často o poslední možnost doplnit tvrzení a důkazní návrhy. Pokud se soud chystá vynést rozsudek, poskytne zpravidla účastníkům (resp. jejich zástupcům) prostor k přednesu závěrečné řeči.

Napište nám

Potřebujete pomoct s řešením specifické situace?

Děkujeme! V nejbližší době se Vám někdo z našeho týmu ozve.
Při odesílání formuláře bohužel došlo k chybe. Zkuste to prosím později.