01
/
18
Krok č. 1

Předběžné opatření

Předběžné opatření umožňuje rychlý zásah soudu, a to již na samotném počátku řízení, ale také v jeho průběhu. Často tak lze zabránit vzniku další škody, popřípadě zajistit budoucí vymahatelnost nároku. Předběžné opatření je však také zásadním zásahem do práv povinného a soud proto musí dbát i na přiměřenost tohoto mimořádného zásahu.

Ještě před podáním samotné žaloby lze u soudu podat návrh na nařízení předběžného opatření, o kterém soud musí rozhodnout zpravidla do sedmi dnů. Pokud soud shledá návrh důvodným, může povinnému uložit povinnosti dle požadavku navrhovatele. Navrhovatel však musí již ve svém návrhu předložit dostatečně přesvědčivou argumentaci a důkazy, aby soud přesvědčil o nutnosti opatření vydat - je zde však nižší důkazní standard, neboť skutkový stav je nutné "osvědčit" tak, aby soud nárok navrhovatele považoval alespoň za pravděpodobný. Protistrana nemá možnost se k návrhu před rozhodnutím soudu vyjádřit, aby byla zajištěna "překvapivost" tohoto nástroje.

Podmínkou vydání opatření je kromě jiného osvědčení jeho důvodnosti a složení zálohy ve výši 10.000 Kč nebo 50.000 Kč. Soud také navrhovateli uloží lhůtu, ve které musí na vydané předběžné opatření navázat podáním žaloby, na jejímž základě bude moci soud o dočasně upravených právech rozhodnout definitivně.

Napište nám

Potřebujete pomoct s řešením specifické situace?

Děkujeme! V nejbližší době se Vám někdo z našeho týmu ozve.
Při odesílání formuláře bohužel došlo k chybe. Zkuste to prosím později.