Rozsudek pro zmeškání je dalším z tzv. kontumačních rozhodnutí. Žalovaný je povinen dostavit se k prvnímu jednání soudu, popřípadě se řádně omluvit. Pokud tak neučiní, může soud na návrh přítomného žalobce rozhodnout v jeho neprospěch.
Jestliže žalovanému byla s dostatečným předstihem zaslána žaloba a následně předvolání k soudu a stejně se bez včasné a důvodné omluvy k soudu nedostaví, může soud na návrh žalobce vydat rozsudek pro zmeškání. Jde tedy o kontumační rozhodnutí, které soud může vydat na základě pasivního přístupu žalovaného.
Rozsudek pro zmeškání lze vydat pouze na prvním jednání ve věci, pokud to žalobce na tomto jednání navrhne. Soud však musí shledat, že jde o projednatelnou žalobu a nárok vyplývá z žalobních tvrzení. Rozsudek pro zmeškání však nelze vydat, pokud se jedná o věc, jejíž povaha by neumožňovala uzavřít smír, například pokud by se měly rozhodnutím zakládat nová práva. Ani při splnění všech podmínek však soud není povinen rozsudek pro zmeškání vydat - může například zohlednit, že žalovaný dosud vystupoval aktivně.
Pokud žalovaný první jednání zmeškal z omluvitelných důvodů, může rozsudek pro zmeškání napadnout před nabytím jeho právní moci. Je-li takový návrh důvodný, soud rozsudek zruší a nařídí první jednání znovu.
Odvolání proti rozsudku pro zmeškání pak lze vyhovět jen v případě, že nebyly splněny veškeré náležitosti pro jeho vydání.