Co je to flipování nemovitostí aneb proč se mít na pozoru

Soud
Nemovitosti
Vlastnické spory
Anežka Stodolová

Představte si, že celý život žijete v rodinném domě, a například z důvodu dědictví je tento dům rozdělen na spoluvlastnické podíly. Pak se může jednoduše stát, že část nemovitosti ostatní dědici prodají někomu, koho ani neznáte. Ten pak může požadovat, abyste začali platit nájemné za užívání „jeho části“ nemovitosti. Nebo vás rovnou může hnát k soudu s požadavkem, abyste si od něj jeho podíl odkoupili – nejlépe za cenu, kterou si sám určil.

Tato praktika, tedy tzv. „flipování“ podílů na nemovitostech, je na vzestupu. Jedná se o spekulační trend, který v posledních letech zneužívají některé osoby a firmy k nátlaku na vlastníky nemovitostí k získání majetkového prospěchu.

Co je to flipování?

Anglické slovo flip znamená „otočit“. A přesně o to tu jde – rychle a levně koupit, následně rychle a draze prodat.

Zatímco klasické flipování funguje tak, že investor koupí byt, zrekonstruuje ho a výhodně prodá, novější forma tohoto fenoménu míří jinam – k podílům. A často má mnohem ostřejší hrany.

Typickým scénářem je nákup menšinového spoluvlastnického podílu na domě nebo na pozemku ze strany spekulanta. Ten následně začne tlačit na ostatní spoluvlastníky, aby jeho podíl odkoupili za velmi nevýhodných podmínek, často současně s požadavkem na nájemné za užívání jeho části nemovitosti. Pokud odmítnou, následuje ze strany spekulanta žaloba na vypořádání spoluvlastnictví, zároveň ve chvíli, kdy nedocházelo k úhradě zmíněného nájemného, často spekulant žádá i doplacení nájemného.

Obchod s nejistotou

Tento typ obchodování se dnes často prezentuje jako investiční strategie budoucnosti. Kolem flipování vznikají celé komunity, školení i online kurzy. Tato praktika je navíc často doprovázena i snahou o vykupování podílů na nemovitostech například od starších osob, kterým spekulanti za tento podíl zaplatí mnohonásobně nižší částky, protože tyto osoby o reálné ceně nemají ponětí.

Problém ale nastává, když se z investování stane nástroj nátlaku. Flipování v této podobě využívá složitosti právních předpisů, psychologického nátlaku a obav z drahých soudních sporů. Řada případů pak končí tzv. rozsudkem pro uznání – žalovaný spoluvlastník na výzvu soudu prostě nereaguje, a tak soud vychází z toho, že s tím, co je uvedeno v žalobě, souhlasí. Jiní lidé raději přistoupí na smír, než aby riskovali prohru a platili desetitisíce na soudních nákladech.

Dobrá zpráva? Bránit se vyplatí

Přitom se bránit vyplatí. Soudy totiž často částku požadovanou spekulanty (například na základě předložených znaleckých posudků) výrazně sníží. A když se spoluvlastníci brání, spekulanti mnohdy sami ustupují a začnou požadovat méně. S ohledem na složitost majetkového vypořádání a případné zpracování znaleckých posudků je přitom zcela nepochybně vhodné nechat se v tomto soudním řízení zastoupit zkušenými advokáty. Tak můžete dosáhnout co nejlepší pozice a spravedlivého vypořádání spoluvlastnictví i se zohledněním povahy této praktiky.