Jdu k soudu: jak na vymáhání pohledávek

Exekuce
Soud
Vymáhání
Daniel Dvoriak
Lukáš Šikel

Nehradí Vaši klienti pohledávky i dlouho po splatnosti a začínají se Vám takové pohledávky hromadit? Pak je na místě přemýšlet nad efektivním způsobem jejich vymáhání. Poradíme Vám, jak postupovat, abyste se ke svým penězům dostali.

První kroky

Komunikace je základním pilířem úspěchu i v oblasti vymáhání pohledávek. Pokud ale dlužníci nereagují ani na opakované výzvy, nebo pokud opakovaně neplní dohody a případně i sjednané splátkové kalendáře, nezbyde Vám nic jiného než začít podstupovat další kroky.

U hromadného vymáhání pohledávek doporučujeme nejprve ověřit, zda se společnost či fyzické osoby, které Vám dluží peníze, nenachází v insolvenci. To zjistíte z insolvenčního rejstříku.

Pokud evidujete mnoho dlužníků, doporučujeme zavést systém pravidelného sledování insolvenčního rejstříku. Lze přitom využít některou z volně dostupných a na internetu dohledatelných placených služeb, která Vám s hlídáním insolvence pomůže. Proč je to důležité? Soud při rozhodnutí o úpadku také vyzve věřitele k tomu, aby přihlašovali své pohledávky, zpravidla ve dvouměsíční lhůtě. Pokud se přihlásit nestihnete, často přijdete o šanci alespoň na částečnou úhradu svého dluhu.

Když plánujete dlužníka zažalovat

Před podáním žaloby doporučujeme především zapojit advokáta. Ten se může pokusit dlužníka znovu vyzvat a zaslat mu taktéž tzv. předžalobní výzvu. Její zaslání je důležité pro přiznání náhrady nákladů řízení (včetně nákladů právního zastoupení) v soudním řízení. O nákladech řízení jsme psali například zde. Předžalobní výzva zaslaná advokátem často na dlužníka zapůsobí a zvyšuje šanci na mimosoudní řešení sporu. Více jsme o předžalobní výzvě psali zde. Advokát Vám taktéž může pomoci vytvořit vhodný a jednotný systém zasílání předžalobních výzev dlužníkům a taktéž zajistit následnou komunikaci s dlužníky.

Když jde do tuhého – podání žaloby

V případě, že mimosoudní řešení nebude fungovat, nezbývá nic jiného než uplatnit svá práva u soudu. Při načasování podání žaloby doporučujeme myslet na promlčení těchto práv. Promlčecí lhůta většinou činí 3 roky od chvíle, kdy jste mohli poprvé pohledávku zažalovat, tedy například od splatnosti. O podávání žalob jsme psali podrobněji zde.

Pro opakované podávání žalob k vymožení pohledávek důrazně doporučujeme zajistit právní zastoupení. Soudní řízení se totiž vyznačují řadou formálních kroků, které je nutné důkladně plnit a také sledovat, jinak hrozí ve věci neúspěch. Je třeba myslet na včasné uhrazení soudního poplatku, dostatečně svůj nárok před soudem prokázat, ale také například zasílat soudu vyjádření ve stanovených lhůtách. Schopný právní zástupce také dokáže nastavit systém podávání žalob co nejlépe, například využít institut elektronického platebního rozkazu, jak o něm píšeme zde, abyste se k penězům od svých dlužníků dostali co nejefektivněji.

Uspěli jste v řízení, ale dlužník stejně neplatí?

V případě, že ani pravomocný rozsudek soudu nepřiměje dlužníka k zaplacení dlužné částky, existují dvě varianty, jak jej donutit tuto povinnost splnit – buď lze využít výkon rozhodnutí přímo prostřednictvím soudu, nebo se můžete obrátit na soudního exekutora s návrhem na zahájení exekuce. O vymáhání vykonatelného rozsudku prostřednictvím exekutora jsme psali podrobněji zde.

Další články ze série Jdu k soudu:

Jdu k soudu: předvolání k soudnímu jednání

Jdu k soudu: jak to vypadá u soudu a jak se chovat během soudního jednání

Jdu k soudu: proč se soudní jednání koná a jak probíhá

Jdu k soudu: obdržel jsem rozsudek soudu, co teď?

Jdu k soudu: kolik stojí soudní řízení?

Jdu k soudu: jak se píše žaloba a kolik bude stát?

Jdu k soudu: vymáhání soudního rozhodnutí aneb jak na exekuce

Jdu k soudu: můžu u soudu lhát?

Jdu k soudu: chce po vás žalobce peníze, ale přitom Vám také dluží?

Jdu k soudu: Kolik stojí advokát?