Jdu k soudu: Kolik stojí advokát?

Cena
Advokát
Beáta Pultarová
Lukáš Šikel

Celková odměna za zastupování advokátem v soudním řízení se bude odvíjet především od toho, kolik času advokát při efektivní obraně Vašich práv stráví. Zpravidla platí, že čím složitější případ, tím více práce advokáta čeká. Taková investice se ale vyplatí, zkušený advokát může pomoct obrátit výsledek soudního sporu ve Váš prospěch. Kolik ale běžně advokát stojí a lze vůbec odhadnout, kolik bude právní zastoupení stát? Tomu se krátce věnujeme v tomto článku.

Kdy se sazbu dozvím?

Ve chvíli, kdy oslovíte advokáta s žádostí o právní zastoupení, Vám advokát na základě úvodního zhodnocení případu sdělí podmínky právního zastupování. Měl by Vám tedy sdělit, jak se bude počítat jeho odměna (ve většině případů jde o hodinovou odměnu), ale také kolik času stráví přípravou alespoň prvního kroku, který jako Váš právní zástupce učiní. Platí tedy, že se s advokátem musíte na podmínkách dohodnout, proto je zde i prostor pro vyjednávání ohledně způsobu odměňování případně i ohledně výše odměny.

Poté, co advokát převezme právní zastoupení, Vás musí průběžně informovat o tom, jaké úkony za Vás bude činit a v jakém rozsahu. Vždy byste tedy měli získat přinejmenším hrubou představu o tom, kolik Vás budou služby advokáta stát.

Pro úplnost uvádíme, že částka, kterou advokátu zaplatíte za poskytování právních služeb, většinou nebude odpovídat nákladům řízení, které Vám soud přizná, pokud v soudním sporu vyhrajete (více jsme psali zde).

Odměna advokáta může být určena následujícími způsoby a případně i jejich vzájemnými kombinacemi:

Hodinová sazba

Advokáti ve většině případů účtují svou odměnu za právní zastupování na základě tzv. hodinové sazby. Hodinová sazba se obvykle pohybuje od 2 000 Kč za hodinu odvedené práce bez DPH (zpravidla tedy advokát k hodinové sazbě tuto 21% daň připočítá). Vyšší sazby pak mohou mít například specializovaní advokáti či advokáti ze zvučných advokátních kanceláří.

Paušální odměna

V případech, kdy je možné předem odhadnout rozsah práce, mohou advokáti nabízet poskytování právních služeb za tzv. paušální odměnu.

V jejím rámci si s advokátem sjednáte pevnou částku za právní zastupování v průběhu celého případu, tedy lze například dohodnout, že za celé soudní řízení před soudem I. stupně zaplatíte určitou jednorázovou částku a ta zůstane neměnná nehledě na to, kolik času s případem advokát reálně stráví. Tento způsob odměny se však využívá spíše například ve vztahu k přípravě smluv či v právu společností, kde lze lépe odhadnout potřebnou časovou dotaci.

V případě opakujících se právních úkonů, například při vymáhání skutkově totožných pohledávek, lze také zvolit poskytování právních služeb na základě tzv. měsíční (či čtvrtletní / roční) paušální odměny.

Odměna za úspěch (tzv. success fee)

Pro někoho může být zajímavá i podílová odměna, která se využívá například v obchodních sporech nebo u složitějších případů, kde je výsledek nejistý. Advokát obdrží procento z částky, kterou pro klienta ve sporu získá (tedy většinou vysoudí). Odměna za úspěch se zpravidla pohybuje v rozmezí 5 až 20 %.

Úkonová odměna: Platíte za konkrétní kroky

Další variantou určení odměny advokáta za právní zastupování je tzv. úkonová odměna, která se stanovena za každý úkon právní služby, který advokát provede – například za přípravu žaloby, či zastupování u soudu. Tato forma odměny je regulována vyhláškou Ministerstva spravedlnosti č. 177/1996 Sb., o odměnách advokátů a náhradách advokátů za poskytování právních služeb (advokátní tarif). Ve sporech o zaplacení částky se cena za jeden úkon odvíjí podle hodnoty sporu. Advokátním tarifem jsme se zabývali například zde. Advokáti se však zpravidla neuchylují k poskytování právních služeb na základě advokátního tarifu, protože hodnoty v něm uvedené již roky nebyly novelizovány a neodpovídají tak reálným nákladům advokátů při provádění těchto úkonů (k tomu více například zde). Lze se však dohodnout, že odměna za poskytování právních služeb bude určována podle vyhlášky za jednotlivé úkony, avšak s odlišnými sazbami.

Náhrada hotových výdajů

Kromě samotné odměny klient hradí i vedlejší náklady spojené s poskytováním právních služeb, jako jsou soudní poplatky, cestovné nebo pořizování dokumentů. Tyto náklady by měly být vždy předem oznámeny a zdůvodněny.

Další články ze série Jdu k soudu:

Jdu k soudu: předvolání k soudnímu jednání

Jdu k soudu: jak to vypadá u soudu a jak se chovat během soudního jednání

Jdu k soudu: proč se soudní jednání koná a jak probíhá

Jdu k soudu: obdržel jsem rozsudek soudu, co teď?

Jdu k soudu: kolik stojí soudní řízení?

Jdu k soudu: jak se píše žaloba a kolik bude stát?

Jdu k soudu: vymáhání soudního rozhodnutí aneb jak na exekuce

Jdu k soudu: můžu u soudu lhát?

Jdu k soudu: chce po vás žalobce peníze, ale přitom Vám také dluží?

Jdu k soudu: jak na vymáhání pohledávek