Řada lidí se k soudu za celý život vůbec nedostane, nebo se tak stane pouze ojediněle. Proto může být obdržení předvolání k soudu stresující. Není ale čeho se bát, předvolání Vám přiblížíme právě v tomto krátkém článku.
Co vyčtete z předvolání k soudu?
Předvolání Vám soud zašle v obálce se zeleným pruhem, a to pouze doporučeně. Jedná se o dokument obsahující zejména následující informace:
· v jaké věci se má předvolaný dostavit a zda je předvolán jako žalovaný, žalobce či například svědek;
· datum, čas a místo konání ústního jednání (adresu soudu, číslo jednací síně, případně také poschodí);
· poučení o právech a povinnostech předvolaného a také o následcích nedostavění se (soud může uložit pokutu až 50.000 Kč a v krajních případech může být předvolaný předveden policií);
· u předvolání svědka bývá přiložen taktéž formulář pro určení výše svědečného, tedy náhrady nákladů vzniklých v důsledku předvolání svědka jako například stravné, jízdné či ušlý zisk.
Co když jsem obdržel předvolání na jednání soudu a nemohu se dostavit?
Pokud se z důležitých důvodů nemůžete k jednání dostavit, je nezbytné o tom co nejdříve informovat příslušný soud, sdělit mu důvody a požádat o odročení soudního jednání. Pokud soud shledá důvody za dostatečně opodstatněné, jednání odročí na jiné datum. V případě, že se den a čas jednání kříží s vaší pracovní dobou, má zaměstnavatel zákonnou povinnost vám poskytnout pracovní volno.
Další články ze série Jdu k soudu:
Jdu k soudu: jak to vypadá u soudu a jak se chovat během soudního jednání
Jdu k soudu: proč se soudní jednání koná a jak probíhá
Jdu k soudu: obdržel jsem rozsudek soudu, co teď?
Jdu k soudu: kolik stojí soudní řízení?
Jdu k soudu: jak se píše žaloba a kolik bude stát?
Jdu k soudu: vymáhání soudního rozhodnutí aneb jak na exekuce