V rámci soudního sporu se obě strany snaží přesvědčit soudce o tom, že mají pravdu. Může je to pak stavět před rozhodnutí, zda mají před soudem uvádět všechny důkazy – tedy i ty, které jim nemusí svědčit. Mohou ale účastníci sporu lhát? A jak je tomu u svědků, které soud předvolá? Tomu se věnujeme v tomto článku.
Co si mohou dovolit účastníci řízení?
Účastníci občanského soudního řízení (tedy žalobce a žalovaný) nejsou vázání k tomu, aby říkali jen pravdu. Toho je si vědom i soudce, který hodnotí všechny důkazy na základě zásady volného hodnocení důkazů, tedy posuzuje, jak na něj důkazy působí samostatně i v kontextu ostatních důkazů. Svoboda účastníků řízení má však zákonem stanovené hranice.
Pokud totiž účastník řízení předloží padělaný nebo pozměněný důkaz (například listinu, na které něco změní), a tento důkaz má podstatný význam pro rozhodnutí, dopouští se trestného činu maření spravedlnosti, za který hrozí až dvouletý trest odnětí svobody. Předkládání takových důkazů byste se proto měli obloukem vyhnout.
Riziko lhaní
Vzhledem k tomu, že soud rozhoduje na základě důkazů předložených stranami, mezi které může patřit i tvrzení účastníků (v podobě písemných podání včetně čestných prohlášení či v podobě výslechu účastníka), soudce se může dopátrat toho, že některé z účastníkových tvrzení pravdivé nebylo. Co pak hrozí účastníkovi, který lhal? Především dojde k jeho diskreditaci a soudce bude k jeho dalším tvrzením přistupovat obezřetně, což může vést i k naklonění výsledku sporu v neprospěch této strany sporu.
Svědci: Pravda a nic než pravda
Na rozdíl od účastníků řízení jsou svědci vázáni povinností říkat pravdu. Před každou svědeckou výpovědí jsou poučeni o tom, že křivá výpověď je trestným činem (o tom, jak probíhá výslech svědka jsme psali zde). Svědek ale může odepřít vypovídat, pokud by svou výpovědí způsobil nebezpečí trestního stíhání sobě nebo osobám blízkým. V některých dalších případech (například z důvodu povinnosti mlčenlivosti u advokátů) pak svědek být vyslýchán nemůže.
Hrozí svědkovi trestní stíhání, pokud si něco nepamatuje? Nemusíte mít strach, pokud svědek přizná, že si něco nepamatuje, soud to za křivou výpověď považovat nebude. Ovšem vymýšlení nepravdivých detailů již není žádoucí.
Další články ze série Jdu k soudu:
Jdu k soudu: předvolání k soudnímu jednání
Jdu k soudu: jak to vypadá u soudu a jak se chovat během soudního jednání
Jdu k soudu: proč se soudní jednání koná a jak probíhá
Jdu k soudu: obdržel jsem rozsudek soudu, co teď?
Jdu k soudu: kolik stojí soudní řízení?
Jdu k soudu: jak se píše žaloba a kolik bude stát?
Jdu k soudu: vymáhání soudního rozhodnutí aneb jak na exekuce
Jdu k soudu: chce po vás žalobce peníze, ale přitom Vám také dluží?
Jdu k soudu: Kolik stojí advokát?
Jdu k soudu: jak na vymáhání pohledávek