Ujištění o vlastnostech věci aneb Dávejte pozor, co slibujete při uzavírání smlouvy

Soud
Rozsudek
Uzavírání smluv
Lukáš Šikel
Nikol Ruzhová

Kupujete si auto, dům nebo třeba starožitný tank? Doporučujeme dát si pozor na takzvané ujištění o vlastnostech předmětu koupě. Podle § 2103 občanského zákoníku totiž platí, že pokud byla vada zřejmá již při uzavření smlouvy, kupující nemá právo tyto vady reklamovat. To ovšem neplatí, pokud prodávající výslovně kupujícího ujistí, že kupovaný předmět má určité vlastnosti. Nejvyšší soud ve svém rozsudku[1] posuzoval, jaký okamžik je pro posouzení ujištění o vlastnostech podstatný a dospěl k závěru, že nejde pouze o okamžik podpisu smlouvy jednou ze stran, ale také o celý proces uzavírání smlouvy.

O co šlo?

V soudním sporu se žalobkyně (prodávající) domáhala doplacení kupní ceny za kolejové pásy na tank T-72 a také zaplacení smluvní pokuty. Žalovaná (kupující) tvrdila, že pásy vykazovaly vady, byť ji žalobkyně ujistila o jejich bezvadnosti, které mělo vyplývat z prohlášení o tom, že žalobkyně je vlastníkem těchto pásů.

NS upozornil na chybu soudů, které vyložily § 2103 občanského zákoníku příliš úzce, když se zaměřily jen na konkrétní okamžik podpisu smlouvy a hodnotily pouze obsah smlouvy. V prohlášení o vlastnictví pásů, které učinila žalobkyně, soudy nespatřovaly prohlášení o bezvadnosti. Nejvyšší soud však zdůraznil, že se toto ustanovení nevztahuje pouze na ujištění při podpisu smlouvy, ale také při jejím uzavření, tedy v celém procesu sjednávání smluvního vztahu.

Co z toho plyne?

Nejvyšší soud v rámci rozhodnutí konstatoval, že ujištění prodávajícího o vlastnostech věci včetně toho, že je věc bez vad, nemusí být pouze součástí kupní smlouvy. Postačuje, pokud bylo takové ujištění poskytnuto v průběhu sjednávání smlouvy. Při posouzení, zda k němu došlo, je nezbytné zhodnotit veškerá vyjádření smluvních stran v celém procesu sjednávání smlouvy. 

K takovému ujištění by mohlo v praxi dojít například v rámci online inzerátu při koupi vozidla, v popisu nabízených produktů na e-shopech nebo třeba při ústním jednání s prodejcem. U ústního sdělení však může být problematické jeho prokázání.

Z těchto důvodů tak doporučujeme, abyste při uzavírání kupních smluv měli na paměti následující: 

· Pro prodávající: Ujistěte se, že vaše prohlášení o vlastnostech zboží jsou přesná a pravdivá. Zvažte, zda neupozornit na případné vady;

· Pro kupující: Neberte ujištění prodávajícího na lehkou váhu, ale zboží si důkladně prohlédněte. V případě pochybností se ptejte a trvejte na písemném potvrzení vlastností zboží.

 

[1] Rozsudek Nejvyššího soudu ze dne 29. 10. 2024, č.j. 33 Cdo 3794/2023.