Spory v SVJ

Jelikož společenství vlastníků jednotek (SVJ) je právnickou osobou, která spravuje společné věci mnoha vlastníků s různými zájmy, jejichž členství v SVJ je povinně spjaté s vlastnictvím jednotky, je v SVJ poměrně velký potenciál pro vznik rozporů. Ty mohou vyústit i v soudní spor. Těm nejčastějším sporům se věnujeme v tomto článku.

Odpovědnost členů statutárního orgánu SVJ

SVJ musí mít, stejně jako jakákoli jiná právnická osoba, organizační strukturu (orgány SVJ) – a to alespoň nejvyšší orgán, jímž je shromáždění tvořené všemi vlastníky jednotek hlasujícími dle velikostí svých podílů, a statutární orgán, jímž je výbor či předseda volený shromážděním.

Je to právě výbor či předseda, kdo má v praxi na starosti správu domu a pozemku. Jedná za SVJ navenek a rozhoduje o všech záležitostech, které nejsou zákonem či stanovami svěřeny k rozhodování shromáždění, případně které si shromáždění k rozhodnutí samo nevyhradilo (jedná se např. o otázky změny stanov, volby členů výboru či předsedy, schvalování rozpočtu nebo rozhodování o úhradách služeb a příspěvků).

Při své činnosti je člen výboru / předseda povinen postupovat s tzv. „péčí řádného hospodáře“. Vyžaduje se od něj určitá úroveň znalostí, schopností, pečlivosti a loajality vůči SVJ.

Členové výboru (nebo předseda), ať už voleni z řad členů SVJ či jako externí profesionálové, odpovídají za škodu způsobenou SVJ porušením této péče řádného hospodáře (např. pokud řádně nevymáhají pohledávky SVJ, plýtvají svěřenými prostředky či nezajišťují řádné plnění závazků a jiných povinností SVJ).

Nadto, pokud škodu neuhradí, budou do výše neuhrazené škody ručit svými osobními prostředky věřiteli SVJ, kterému se nedostalo od SVJ dlužného plnění.

Dluhy členů SVJ za správu domu a zálohy na služby

Z členství v SVJ plynou vlastníku jednotky práva i povinnosti, které jsou pak často předmětem sporu, nejčastěji jde o neplnění povinnosti přispívat na správu domu pozemku, či řádně a včas platit zálohy na služby související s užíváním jednotky, které zajišťuje SVJ.

V takovém případě má statutárního orgán SVJ povinnost dlužné příspěvky a zálohy po prodlévajícím vlastníku za SVJ vymáhat, třeba i soudní cestou. O vymáhání peněžitých pohledávek více v sekci Vymáhání peněžitých pohledávek.

Vymáhání pravidel SVJ pro správu domu a pozemku

Další ze zákonných povinností vlastníků jednotek je povinnost řídit se pravidly pro správu domu a pozemku. Ta si může SVJ upravit ve stanovách a blíže specifikovat v domovním řádu. Tato pravidla se nevztahují jen na vlastníky samotné, ale rovněž na nájemce, návštěvy či jiné osoby, jimž vlastník umožní přístup do domu. Vlastník jednotky odpovídá za zajištění dodržování pravidel správy domu a pozemku i těmi osobami, jimž umožnil do domu přístup. SVJ může také ve stanovách zakotvit přiměřené pokuty za porušování stanovených pravidel. I ty mohou pak být předmětem sporu.

Nařízení prodeje jednotky vlastníka porušujícího pravidla SVJ

V extrémních případech porušování povinností se může SVJ se souhlasem většiny vlastníků jednotek domáhat nařízení prodeje jednotky vlastníka, který i přes písemnou výstrahu ze strany SVJ porušuje své povinnosti způsobem podstatně omezujícím nebo znemožňujícím výkon práv ostatních vlastníků jednotek.

Spory SVJ a členů SVJ o náhradu škody

Způsobí-li vlastník jednotky škodu na společných částech, je samozřejmě povinen ji nahradit. Škodu představují např. i náklady vynaložené SVJ na nadstandartní úklid či opravy společných částí znečištěných či poškozených v důsledku rekonstrukce, kterou vlastník provádí na své jednotce.

Lze si však představit i opačný scénář, kdy např. probíhá oprava společných prostor, při níž je způsobena škoda některému z vlastníků jednotek. Pak je samozřejmě naopak vlastník oprávněn domáhat se náhrady takové škody po SVJ.

O náhradě škody píšeme také v sekci Náhrada škody.

Sousedské spory členů SVJ

Časté jsou i konflikty mezi vlastníky jednotek navzájem, zejména v případech tzv. „imisí“, kdy jeden vlastník nepřiměřeně místním poměrům obtěžuje či omezuje jiného činností ve své vlastní jednotce (hlukem, zápachem, kouřem apod.) a souseda tak omezuje v běžném užívání jeho jednotky – k sousedským sporům jsme se podíleli na přípravě série článku, která je k přečtení zde.

Napadení usnesení shromáždění SVJ

Jak bylo již řečeno, o nejpodstatnějších otázkách SVJ je rozhodováno na zasedání shromáždění, kde hlasují všichni vlastníci jednotek, přičemž každý z nich má počet hlasů odpovídající velikosti jeho podílu na společných částech (domu a pozemku).

V případě, že je pro to důležitý důvod (např. je-li rozhodováno o volbě členů statutárního orgánu, rozsáhlé rekonstrukci či jsou-li podstatným způsobem porušena procesní pravidla přijímání usnesení), dává zákon přehlasovaným vlastníkům a vlastníkům, kteří se z vážných důvodů nemohli shromáždění účastnit, možnost do tří měsíců ode dne, kdy se o problematickém rozhodnutí shromáždění SVJ dozvěděli (nebo dozvědět mohli) obrátit se na soud s žádostí o přezkum napadeného rozhodnutí.

Spolu s tím může přehlasovaný vlastník navrhnout, aby soud dočasně zakázal postupovat v souladu s napadeným rozhodnutím.

Byla-li v důsledku úspěšně napadeného rozhodnutí shromáždění způsobena přehlasovanému vlastníku škoda, má vlastník vůči SVJ nárok na její náhradu – k náhradě škody se dozvíte blíže v sekci Náhrada škody.

časté otázky

Co je dobré vědět o této oblasti?

What is maladministration?

The definition of “maladministration” is quite broad, but in general it can be described as a violation of binding rules prescribed by legal norms for the conduct of a public authority in its activities, to which it is obliged and authorized on the basis of generally binding legislation. However, in the case of maladministration, this is not an illegal decision, but the procedure of the authority, which was subsequently reflected in its decision. It is often an unreasonable length of proceedings, where, although the decision given is legal in itself, the time until it is issued is contrary to procedural rules or reasonableness and the parties are therefore entitled to compensation for delays in the proceedings.

What is an illegal decision of the authority?

The right to compensation for damage caused by an unlawful decision has the parties (including omissions) in which a decision was issued, as a result of which they suffered property or non-property damage. However, it is not enough just to disagree with the decision or to seek its annulment or to declare it incorrect at the next instance. Compensation can only be claimed if the decision has been annulled or changed for illegality after it has become legal (or if the decision is non-final but enforceable).

Should I oppose the lawsuit if I recognize the claim?

Even if you accept the claim, it is better to prevent a court decision on it, for example, by paying the debt earlier or by agreeing with the claimant, as the court will usually also impose an obligation on you to pay the costs of the plaintiff's proceedings. However, the plaintiff often has the will to agree to withdraw the action in exchange for at least partial or earlier payment of the debt. It always makes sense to at least attempt an extrajudicial action.

How to claim damage caused by the state?

A claim for compensation for damage caused by the state is applied in a different procedure than a normal claim. The first step is to apply for compensation to the competent authority, often the ministry. If the Office does not grant compensation within 6 months of the submission of the application, judicial enforcement may be initiated. In such proceedings, the injured party is partially advantaged, for example, by a reduced court fee and substantially lower costs in the event of failure.

Where do I file a lawsuit? And where's the appeal?

To file an action, it is necessary to designate a court of substantive and local jurisdiction. The district court (district court in Prague) is usually competent in the case. Local jurisdiction is usually determined according to the defendant's place of residence or domicile in the case of a legal entity.

Do you have other questions or
would you like to discuss your
specific situation?

Arrange a consultation
JUDr. Vít Kučera, MBA
Vít has extensive experience in representing clients before domestic and foreign courts, especially in commercial disputes. He specializes in preliminary measures, which he also deals with in his publishing activities. Since 2013 he also serves as an arbitrator of the Football Association of the Czech Republic.
More information
Mgr. Martin Tůma, Ph.D.
Martin mainly deals with commercial cases, including disputes arising from unfair competition, damages or insurance claims. He likes to look for simple solutions to (seemingly) complex problems. He also deals with construction law, in connection with which he represents clients in negotiations with administrative authorities and before the courts.
More information
Mgr. Kateřina Obertová
Kateřina has been involved in litigation since the beginning of her long legal practice, during which she dealt mainly with disputes arising from civil and commercial law contracts, as well as cases concerning family law or property ownership. In advocacy, he bases himself on clarity and empathy, with which he tries to offer functional and practical solutions to clients.
More information
JUDr. Ing. Vít Švestka
Vít is a lawyer specializing in solving problems in the field of tax law before the tax authorities and the courts. He also acts as a tax advisor and thus can provide additional valuable advice and experience on how to reduce the risk of initiating proceedings at all. Vít also deals with corporate disputes. In addition to his legal education, he also holds a degree from the University of Economics in Prague, where he also participates in teaching and publishing activities.
More information
Mgr. Marie Timoščuková
Marie is an expert in labor law. Therefore, he also has extensive experience in representation in labor disputes in the field of labor law, from both sides of the “barricade”, that is, on the part of both employers and employees. Thus, it has not only successfully defended the validity of the dismissal, but also obtained many illegally withheld bonuses to employees.
More information
Mgr. Vojtěch Adámek
Vojtěch is an experienced lawyer specializing mainly in disputes over claims arising from contracts, including settlement of parties after termination of contracts, debt collection and disputes over compensation for damage (damages). He considers understanding the client's needs and finding effective and pragmatic solutions together, including extrajudicial termination of disputes, as the key to success.
More information
Další oblasti sporu