Krok č. 15
V případě, že účastníci řízení nejsou spokojeni s rozhodnutím soudu prvního stupně, mohou se proti němu bránit podáním odvolání. Pokud je podáno odvolání, rozhodnutí nenabývá právní moci, dokud o něm s konečnou platností nerozhodne odvolací soud.
Pokud účastník řízení není spokojen s tím, jak ve věci rozhodl soud prvního stupně, může proti němu do 15 dnů ode dne, kdy mu bylo písemné vyhotovení rozhodnutí doručeno, podat odvolání. Odvolání je možné podat pouze z důvodů uvedených v zákoně, např. proto, že soud neúplně zjistil skutkový stav, rozhodoval vyloučený soudce, soud nesprávně posoudil věc z právního hlediska. Odvolání je nutné podat k soudu, který napadené rozhodnutí vydal, tedy k soudu prvního stupně. Ten následně odvolání předloží nadřízenému soudu, který o samotném odvolání rozhoduje.
Pokud je proti rozhodnutí podáno odvolání, nenabyde takové rozhodnutí právní moci. A to až do doby, kdy o odvolání pravomocně rozhodne odvolací soud. To znamená, že do té doby není rozhodnutí prvního stupně závazné a není nutné dle takového rozhodnutí jednat.
Aby odvolání mělo výše uvedený účinek, musí být podáno včas a obsahovat identifikační údaje toho, kdo odvolání podává, název a adresu soudu, který o věci rozhodl, označení rozhodnutí, proti kterému je podáno, v jakém rozsahu je rozhodnutí napadeno, z jakého důvodu a čeho se odvolatel domáhá.
Ten, kdo podal odvolání, může měnit jak důvody, pro které odvolání podal, tak to, čeho chce odvoláním dosáhnout (odvolací návrhy) i po uplynutí lhůty k odvolání. V průběhu odvolacího řízení může účastník zpravidla doplňovat svoji argumentaci, nemůže však již předkládat nové důkazy ani rozšiřovat rozsah, v jakém je rozhodnutí napadeno.
Za podání odvolání je nutné zaplatit také soudní poplatek, jehož výše se odvíjí od předmětu sporu.