Rozsudkem soud zakládá určitá práva či povinnosti účastníkům řízení. Soud rozsudkem zároveň rozhodne o nákladech řízení vítězné strany sporu, a to podle míry jejího úspěchu ve věci. Rozsudek je nutné účastníkům řízení doručit a pokud žádný z účastníků proti rozsudku nepodá odvolání, rozsudek nabyde právní moci, stane se tedy závazným a konečným řešením řešené věci a soudní řízení tím končí.
Soud rozsudek vyhlásí poté, co zjistí rozhodné skutečnosti a provede dokazování v rozsahu potřebném pro své rozhodnutí (tedy seznámí se s obsahem předkládaných listin, vyslechne svědky, znalce apod.). Rozsudek je vyhlášen vždy veřejně, a to zpravidla po skončení posledního jednání ve věci (nejpozději však do 10 dnů od takového jednání).
Právě v rozsudku soud stanoví, zda se žalobce domohl svého nároku uvedeného v žalobě či nikoli. Pokud soud žalobci vyhoví, přizná mu také náhradu nákladů řízení, které bude povinen uhradit žalovaný. Soud uvede konkrétní částku a lhůtu v níž by měl žalovaný náhradu nákladů zaplatit. Soud účastníky řízení zároveň poučí o tom, jak se proti rozsudku bránit, nejsou-li s ním spokojeni.
Soud rozsudek doručí všem účastníkům řízení. Pokud se žádný z účastníků proti doručenému rozsudku nebude bránit (neodvolá se), rozsudek nabyde právní moci. Tím se stane pro účastníky řízení závazný a věc, která byla předmětem sporu, již nemůže být projednávána soudem znovu.