10
/
18
Krok č. 10

Vyjádření účastníků řízení a příprava jednání

Ještě před nařízením prvního jednání může probíhat výměna vyjádření mezi stranami prostřednictvím soudu. Vyjádření stran může vyžadovat soud, anebo je mohou účastníci řízení předkládat i bez vyzvání soudu. Cílem přípravy je, aby bylo možné žalobu projednat nejlépe při jediném jednání.

Příprava jednání spočívá zejména v tom, že předseda senátu nebo samosoudce zkoumá, zda jsou splněny všechny podmínky soudního řízení a zda byly případně odstraněny vady žaloby, k jejichž opravě soud žalobce vyzval. Pokud se nedostatek nepodaří odstranit, nebo soud návrh odmítne z jiného důvodu, soudní řízení se tím končí a dále se již nepokračuje. I v takovém případě je ale možné se odvolat k vyšší soudní instanci.  

Jinak soud pokračuje v přípravě jednání a shromažďování podkladů, aby bylo možné rozhodnout již při prvním a nejlépe i jediném jednání. Každé další jednání, tedy každé odročení, stojí obě strany čas i peníze. Zpravidla tak předseda či samosoudce vyzve žalovaného a případně i další účastníky jednání, aby se ve věci písemně vyjádřili a případně i předložili listinné důkazy (tady ale ještě nejde o tzv. kvalifikovanou výzvu). Dále mohou být účastníci upozorněni na možnost mediace či sociální poradenství.

Soud si může např. i vyžádat určité zprávy o rozhodujících skutečnostech (kupř. od orgánu sociálně právní ochrany dětí apod.), ustanovit znalce, zajistit provedení důkazů atd.

Soud také může, namísto nařízení jednání, nařídit stranám setkání se soudem určeným mediátorem.

Napište nám

Potřebujete pomoct s řešením specifické situace?

Děkujeme! V nejbližší době se Vám někdo z našeho týmu ozve.
Při odesílání formuláře bohužel došlo k chybe. Zkuste to prosím později.