Daňové spory

Existence státu je přímo navázaná na daňové právo - aby mohl stát plnit svoje funkce, potřebuje vybírat peníze v podobě daní. Právě s ohledem na důležitost daňových výnosů třímá stát tvrdé vymáhací prostředky a daňové právo je jednou z nejdynamičtěji se měnících oblastí práva.

Vyznat se v takovém prostředí je pro daňového poplatníka složité, a v daňovém řízení se může dopustit mnohých chyb, v jejichž důsledku bude muset hradit citelné částky.

Daňové spory se od ostatních druhů litigací podstatně odlišují. Zásadní odlišností je, že postup ke stanovení daně a jejímu vymáhání je stanoven daňovým řádem a dalšími daňovými zákony.

Zatímco v občanském řízení proti sobě stojí dva protivníci vybaveni „rovnými zbraněmi“, v daňovém řízení proti Vám stojí správce daně (finanční nebo celní úřad), který může vrchnostensky rozhodovat o Vašich povinnostech. Vaše budoucnost tak spočívá v rukou úředníků, kteří se pochopitelně mohou mýlit.

Daňové řízení se dělí do několika částí, a to na

1) nalézací řízení, které směřuje ke zjištění a stanovení daní, a

2) placení daní, zahrnující vymáhání daní a daňovou exekuci.

Ochrany svých práv se můžete domáhat i před soudem, ale zásadně až na určité rozhodnutí nebo zásah správce daně v rámci daňového řízení.

V širším smyslu zahrnuje daňový proces také trestní právo daňové, jehož účelem je stíhat trestné činy v souvislosti s daněmi. Zejména se jedná o trestné činy krácení daně anebo neodvedení daně.

Nalézací řízení

V daňovém řízení je povinnost zjistit a stanovit daň přenesena na daňové poplatníky, a to prostřednictvím podání daňových přiznání, ve kterých musí být uvedeny údaje vedoucí ke stanovení daně. Údaje uváděné v daňových přiznáních musíte být schopni doložit. Pokud bude mít správce daně pochybnosti o tom, že jste stanovili daň řádně, zahájí proti Vám postup k odstranění pochybností, případně též daňovou kontrolu. Pokud má přitom správce daně pochybnosti, které nebudou odstraněny, zásadně Vám vyměří daň platebním výměrem společně se sankcemi v podobě úroků z prodlení, pokut za opožděné tvrzení daně anebo daňového penále.

Ve fázi daňové kontroly již doporučujeme postupovat ve vztahu ke správci daně velmi obezřetně a konzultovat další postup s daňovými experty – daňovými poradci nebo advokáty specializujícími se na daňové právo. Neuvážený postup ve vztahu ke správci daně Vám může uzavřít možnosti další obrany.

Doslova platí: „Cokoliv řeknete, může být použito proti Vám“ – úředníci používají i úřední záznamy o telefonickém hovoru. Zároveň není strategické poskytovat více informací, než které jsou po Vás požadovány. Rozhodnete-li se v dobré víře vyvrátit pochybnosti poskytnutím rozsáhlé dokumentace, riskujete, že se správce daně začne doptávat i na další okruhy, které předtím ani neprověřoval. Proto doporučujeme, abyste ve složitějších případech vždy trvali na písemném sdělení požadavků.

V souvislosti se správným stanovením daně Vám může být uložena pokuta za opožděné tvrzení daně, pokud nepodáte daňové přiznání anebo jej podáte pozdě, nebo daňové penále, v případě, že je Vám doměřena vyšší daň, nebo dodatečně snížena částka, kterou jste požadovali po státu (odpočet).

Placení daní

Obvykle se počítá s tím, že budete Vaše daňové povinnosti hradit včas. Pokud však nedojde k včasné úhradě, může správce daně přikročit k daňové exekuci. Současně Vám může správce daně účtovat také úroky z prodlení ve výši stanovené zákonem.

Pokud se bude správce daně domnívat, že po Vás nebude možné daň vymoci, může přistoupit k zajištění úhrady daně, a to i přesto, že se daň ještě nestala splatnou. Jedná se o velmi tvrdý zásah do existenčních jistot, který často vyžaduje rychlou právní asistenci.

Ochrana před postupem správce daně

Pečlivé budování procesní strategie v průběhu celého daňového procesu je podstatou úspěchu:

1) Před vyměřením daně. Využívat prostředky ochrany je nutné ještě před formálním vyměřením nebo doměřením daně, a to prostřednictvím včasné a proaktivní komunikace se správcem daně. Již při postupu k odstranění pochybností nebo daňové kontroly je vhodné v závažnějších případech kontaktovat daňového experta, který Vám pomůže identifikovat problematická místa a nastavit komunikaci se správcem daně. Pokud nebudete v rámci daňové kontroly reagovat na pochybnosti správce daně a nepokusíte se je odstranit, bude vaše šance na úspěch podstatně ztížená.

2) Po vyměření daně. Vydá-li správce daně platební výměr, je již na místě v plné míře uplatňovat formální způsoby ochrany. Proti platebnímu výměru lze v zákonné lhůtě podat odvolání, případně jej napadnout jinými opravnými či dozorčími prostředky, jako jsou obnova řízení nebo přezkumné řízení. I tyto prostředky ochrany jsou nicméně rozhodovány orgány finanční nebo celní správy.

3) Žaloba proti rozhodnutí správního orgánu. Často se nelze domoci ochrany práva těmito opravnými prostředky a nezbude Vám než se domáhat spravedlnosti až v řízení před správními soudy, a to v řízení o správní žalobě proti rozhodnutí správního orgánu. Řízení ve správním soudnictví se značně odlišuje od klasického občanského řízení – žalovaný je zde stát a napadáno je jeho rozhodnutí, typicky platební výměr. Soudy samy však nemohou závazně nahradit rozhodnutí správce daně, mohou ho pouze zrušit a vrátit k dalšímu projednání.

4) Kasační stížnost. Proti nepříznivému rozhodnutí soudu ve správním soudnictví se lze bránit za zákonem stanovených podmínek a vymezené lhůtě také prostřednictvím mimořádného opravného prostředku - kasační stížnosti. Kasační stížnost se podává k Nejvyššímu správnímu soudu.

Benjaminovi Franklinovi bývá připisován citát, že v životě jsou pouze dvě jistoty - daně a smrt. Přestože se lidstvu poměrně zdařile daří prodlužovat věk dožití, správa daní je díky moderním technologiím efektivnější a hrozby daní stále více definitivní.

časté otázky

Co je dobré vědět o této oblasti?

Co dělat, když mi přišel (elektronický) platební rozkaz?

Řádně doručený platební rozkaz nabývá právní moci, pokud proti němu nepodáte do 15 dnů od doručení tzv. odpor proti platebnímu rozkazu, a to u soudu, který platební rozkaz vydal. Odporem vyjádříte nesouhlas s uloženou povinností a soud proto platební rozkaz zruší. Následně Vám běží lhůta, zpravidla 30 dní, ve které musíte uvést, z jakého důvodu s podanou žalobou nesouhlasíte. Pokud byste takové odůvodnění nedoplnili, soud by mohl rozhodnout rozsudkem pro uznání.

Jaký je rozdíl mezi výkonem rozhodnutí a exekucí?

Výkon rozhodnutí i exekuce představují možnost, jak donutit účastníka řízení ke splnění povinnosti i proti jeho vůli. Výkon rozhodnutí zajišťuje soud, exekuci naopak vybraný exekutor. V praxi je mnohem využívanější exekuce, a to zejména z důvodu efektivity a možného postihu více zdrojů majetku povinného.

Musím být v řízení zastoupen advokátem?

Obecně vzato není nutné být v řízení před soudem zastoupen advokátem. Výjimku tvoří řízení o dovolání, kasační stížnosti, řízení před Ústavním soudem a případy tzv. nutné obhajoby v trestních věcech. Zastoupení advokátem ve zbývajících řízeních však doporučujeme, a to zejména proto, že advokát klientovi doporučí nejvhodnější postup k ochraně klientových práv.

Kde mám podat žalobu? A kde odvolání?

Pro podání žaloby je nutné určit věcně a místně příslušný soud. Věcně příslušným je obvykle okresní soud (v Praze obvodní). Místní příslušnost pak zpravidla určujeme dle bydliště žalovaného, resp. sídla v případě právnické osoby.

Jak dlouho trvá soudní řízení?

Délka řízení závisí na řadě faktorů: zahlcení soudu, náročnost případu, aktivita účastníků (včetně podání opravných prostředků) či vytíženost znalců. Řízení v prvním stupni zpravidla zabere 6 - 30 měsíců, přezkum v následných instancích už je omezenější a proto se nejčastěji pohybuje v rozsahu 6-12 měsíců. Ceké řízení tak může zabrat zpravidla od půl roku do pěti let. Za určitou indikaci délky řízení pak lze považovat judikaturou určené hranice "nepřiměřeně dlouhého" řízení, jímž může být trestní řízení trvající déle než 3 roky a civilní řízení trvající přes 6 let.

Máte další otázky nebo
byste rádi probrali Vaši
konkrétní situaci?

Domluvit konzultaci
JUDr. Vít Kučera, MBA
Vít má bohaté zkušenosti se zastupováním klientů před tuzemskými i zahraničními soudy zejména v obchodních sporech. Specialistou je zejména na předběžná opatření, kterým se věnuje i ve své publikační činnosti. Od roku 2013 také působí jako rozhodce Fotbalové asociace ČR.
VÍCE INFORMACÍ
Mgr. Martin Tůma, Ph.D.
Martin řeší převážně obchodní kauzy, včetně sporů z nekalé soutěže, o náhradu škody či pojistná plnění. Rád hledá jednoduchá řešení (zdánlivě) složitých problémů. Věnuje se i právu stavebnictví, v souvislosti se kterým zastupuje klienty i při jednáních se správními orgány a před soudy.
VÍCE INFORMACÍ
Mgr. Kateřina Obertová
Kateřina se soudním sporům věnuje od začátku své dlouholeté advokátní praxe, během které řešila zejména spory z občanskoprávních a obchodněprávních smluv, a také případy týkající rodinného práva či vlastnictví nemovitostí. V advokacii si zakládá na srozumitelnosti a empatii, se kterou se snaží klientům nabízet funkční a praktická řešení.
VÍCE INFORMACÍ
JUDr. Ing. Vít Švestka
Vít je advokát se specializací na řešení problémů v oblasti daňového práva před finančními úřady i soudy. Působí i jako daňový poradce, a tak může poskytnout další cenné rady a zkušenosti, jak snížit riziko, že k zahájení řízení vůbec dojde. Vít se zabývá také korporátními spory. Vedle právnického vzdělání má i titul z Vysoké školy ekonomické v Praze, kde se dále podílí na pedagogické i publikační činnosti.
VÍCE INFORMACÍ
Mgr. Marie Timoščuková
Marie je odbornicí na pracovní právo. Má proto i bohaté zkušenosti se zastupováním v pracovněprávních sporech v oblasti pracovního práva, a to z obou stran „barikády“, tedy jak na straně zaměstnavatelů, tak i zaměstnanců. Úspěšně už tedy nejen uhájila nejednu platnost výpovědi, ale také již zaměstnancům vymohla mnoho nezákonně zadržovaných odměn.
VÍCE INFORMACÍ
Mgr. Vojtěch Adámek
Vojtěch je zkušený advokát specializující se zejména na spory o nároky ze smluv, včetně vypořádání stran po ukončení smluv, vymáhání pohledávek a spory o náhrady újem (škod). Za klíč k úspěchu považuje porozumění potřebám klienta a společné hledání efektivních a pragmatických řešení, včetně mimosoudních ukončení sporů.
VÍCE INFORMACÍ
Další oblasti sporu