Nárok ze smlouvy

Nároky ze smluv mohou mít mnoho podob. Může jít o jednoduché vymáhání smluvního závazku – pohledávky, často jde ale i o kombinaci vícero rozhodných otázek. Došlo k porušení smlouvy, které zakládalo právo na její ukončení? Jaké plnění si strany dluží na základě ukončené smlouvy? Utrpěla jedna ze stran v důsledku nesplnění smluvní povinnosti druhé smluvní strany škodu? Je tato škoda kryta sjednanou smluvní pokutou?

Již jen z tohoto průřezového výčtu je zřejmé, že klíčová je správná právní kvalifikace celé situace v kontextu smluvního vztahu, a to již v okamžiku řešení prvních problémů mezi stranami. Dlouholetá praxe s nejrůznějšími důvody či okolnosti sporů poukazují na to, že se není vhodné spoléhat na dobré vztahy smluvních stran v době podpisu, ústní dohody či přísliby. Nejlepší prevencí soudního sporu je jasně napsaná smlouva, ze které jasně vychází práva a povinnosti stran a která v nejvyšší možné míře následuje jejich představy. Žádná prevence však nezaručí, že ke sporu nedojde.

Vzhledem k pestrosti smluvních vztahů lze těžko předložit ucelený výklad, proto zmiňujeme některé instituty, se kterými se v rámci sporů ze smluv setkáváme:

Uzavření smlouvy předchází tzv. negociace, nebo-li vyjednávání o jejím obsahu. Zde je důležité dát si pozor na závaznost nabídky nebo například na předsmluvní odpovědnost, která straně může založit právo na náhradu škody v případě, že s ní protistrana nakonec smlouvu neuzavře.

Pro případ, že smluvní strana své závazky nesplní nebo že se od smluveného způsobu plnění odchýlí, se sjednává smluvní pokuta, která může představovat tzv. paušalizovanou náhradu škody. Soud má však pravomoc v kontextu konkrétního nároku výši smluvní pokuty snížit. Vedle toho lze sjednat i úrok z prodlení, který v případě marného uplynutí lhůty tvoří příslušenství peněžité pohledávky. Jestliže si strany úrok z prodlení nesjednají, případně jej nevyloučí, bude peněžitá pohledávka úročena tzv. zákonným úrokem z prodlení, který se rovná REPO sazbě stanovené Českou národní bankou navýšené o 8 procentních bodů.

Smluvním stranám za určitých okolností ze zákona vyplývá právo od smlouvy odstoupit. V takovém případě se na smlouvu nahlíží, jako by nikdy nevznikla a je tedy nutné případné plnění stran vrátit, v opačném případě by se jednalo o bezdůvodné obohacení. Ukončit smluvní vztah lze i výpovědí smlouvy ze sjednaných důvodů.

Lze také sjednat tzv. rozhodčí doložku, na základě které bude k řešení sporů z dané smlouvy určitý rozhodčí soud, což má výhodu zejména v rychlosti vyřízení sporu.

časté otázky

Co je dobré vědět o této oblasti?

Co dělat, když mi přišel (elektronický) platební rozkaz?

Řádně doručený platební rozkaz nabývá právní moci, pokud proti němu nepodáte do 15 dnů od doručení tzv. odpor proti platebnímu rozkazu, a to u soudu, který platební rozkaz vydal. Odporem vyjádříte nesouhlas s uloženou povinností a soud proto platební rozkaz zruší. Následně Vám běží lhůta, zpravidla 30 dní, ve které musíte uvést, z jakého důvodu s podanou žalobou nesouhlasíte. Pokud byste takové odůvodnění nedoplnili, soud by mohl rozhodnout rozsudkem pro uznání.

Jaký je rozdíl mezi výkonem rozhodnutí a exekucí?

Výkon rozhodnutí i exekuce představují možnost, jak donutit účastníka řízení ke splnění povinnosti i proti jeho vůli. Výkon rozhodnutí zajišťuje soud, exekuci naopak vybraný exekutor. V praxi je mnohem využívanější exekuce, a to zejména z důvodu efektivity a možného postihu více zdrojů majetku povinného.

Musím být v řízení zastoupen advokátem?

Obecně vzato není nutné být v řízení před soudem zastoupen advokátem. Výjimku tvoří řízení o dovolání, kasační stížnosti, řízení před Ústavním soudem a případy tzv. nutné obhajoby v trestních věcech. Zastoupení advokátem ve zbývajících řízeních však doporučujeme, a to zejména proto, že advokát klientovi doporučí nejvhodnější postup k ochraně klientových práv.

Kde mám podat žalobu? A kde odvolání?

Pro podání žaloby je nutné určit věcně a místně příslušný soud. Věcně příslušným je obvykle okresní soud (v Praze obvodní). Místní příslušnost pak zpravidla určujeme dle bydliště žalovaného, resp. sídla v případě právnické osoby.

Jak dlouho trvá soudní řízení?

Délka řízení závisí na řadě faktorů: zahlcení soudu, náročnost případu, aktivita účastníků (včetně podání opravných prostředků) či vytíženost znalců. Řízení v prvním stupni zpravidla zabere 6 - 30 měsíců, přezkum v následných instancích už je omezenější a proto se nejčastěji pohybuje v rozsahu 6-12 měsíců. Ceké řízení tak může zabrat zpravidla od půl roku do pěti let. Za určitou indikaci délky řízení pak lze považovat judikaturou určené hranice "nepřiměřeně dlouhého" řízení, jímž může být trestní řízení trvající déle než 3 roky a civilní řízení trvající přes 6 let.

Máte další otázky nebo
byste rádi probrali Vaši
konkrétní situaci?

Domluvit konzultaci
JUDr. Vít Kučera, MBA
Vít má bohaté zkušenosti se zastupováním klientů před tuzemskými i zahraničními soudy zejména v obchodních sporech. Specialistou je zejména na předběžná opatření, kterým se věnuje i ve své publikační činnosti. Od roku 2013 také působí jako rozhodce Fotbalové asociace ČR.
VÍCE INFORMACÍ
Mgr. Martin Tůma, Ph.D.
Martin řeší převážně obchodní kauzy, včetně sporů z nekalé soutěže, o náhradu škody či pojistná plnění. Rád hledá jednoduchá řešení (zdánlivě) složitých problémů. Věnuje se i právu stavebnictví, v souvislosti se kterým zastupuje klienty i při jednáních se správními orgány a před soudy.
VÍCE INFORMACÍ
Mgr. Kateřina Obertová
Kateřina se soudním sporům věnuje od začátku své dlouholeté advokátní praxe, během které řešila zejména spory z občanskoprávních a obchodněprávních smluv, a také případy týkající rodinného práva či vlastnictví nemovitostí. V advokacii si zakládá na srozumitelnosti a empatii, se kterou se snaží klientům nabízet funkční a praktická řešení.
VÍCE INFORMACÍ
JUDr. Ing. Vít Švestka
Vít je advokát se specializací na řešení problémů v oblasti daňového práva před finančními úřady i soudy. Působí i jako daňový poradce, a tak může poskytnout další cenné rady a zkušenosti, jak snížit riziko, že k zahájení řízení vůbec dojde. Vít se zabývá také korporátními spory. Vedle právnického vzdělání má i titul z Vysoké školy ekonomické v Praze, kde se dále podílí na pedagogické i publikační činnosti.
VÍCE INFORMACÍ
Mgr. Marie Timoščuková
Marie je odbornicí na pracovní právo. Má proto i bohaté zkušenosti se zastupováním v pracovněprávních sporech v oblasti pracovního práva, a to z obou stran „barikády“, tedy jak na straně zaměstnavatelů, tak i zaměstnanců. Úspěšně už tedy nejen uhájila nejednu platnost výpovědi, ale také již zaměstnancům vymohla mnoho nezákonně zadržovaných odměn.
VÍCE INFORMACÍ
Mgr. Vojtěch Adámek
Vojtěch je zkušený advokát specializující se zejména na spory o nároky ze smluv, včetně vypořádání stran po ukončení smluv, vymáhání pohledávek a spory o náhrady újem (škod). Za klíč k úspěchu považuje porozumění potřebám klienta a společné hledání efektivních a pragmatických řešení, včetně mimosoudních ukončení sporů.
VÍCE INFORMACÍ
Další oblasti sporu