Výstavba a vlastnictví nemovitosti

V právu stavebnictví se zabýváme výstavbou od koncipování stavebních záměrů, jejich povolování až po samotnou realizaci a následné řešení případných sporů.

Hlavní oblasti, kde našim klientům pomáháme řešit procesy či spory spojené s výstavbou jsme rozdělili do následujících oblastí:

1.  Řízení u stavebního úřadu

Stavebníky zastupujeme vyřizování povolení, závazných stanovisek a souhlasů dotčených orgánů státní správy (DOSS), přičemž je nejen nutné přesvědčit správní orgány o tom, že stavba vyhovuje požadavkům stavebního zákona, ale i uhájit zamýšlenou výstavbu proti námitkám vlastníků okolních nemovitostí.  

Často se ale ocitáme i na opačné straně a bráníme práva stávajících vlastníků dotčených výstavbou, kteří mají právě v územním či navazujícím stavebním řízení mají možnost uplatňovat své námitky k projednávaným změnám územního plánu či stavebnímu záměru a ovlivnit tak finální podobu zamýšlené změny území či výstavby.

2.  Přezkum rozhodnutí stavebního úřadu soudem

Dotčení vlastníci se mohou svých práv domáhat nejen ve vícestupňovém řízení před správními orgány, ale i požadovat přezkum správních rozhodnutí před správními soudy. Obrana již ve správním řízení je přitom často podmínkou uplatnění námitek i před soudem, který zaručuje nezávislý soudní přezkum vydaných rozhodnutí i všech podkladových stanovisek.

Odvolací i soudní přezkum správních rozhodnutí dokáže citelně oddálit realizaci stavebního záměru ke škodě investorů, ale také ochránit existující práva vlastníků, a proto se na nás také obracejí jak investoři, tak i dotčení vlastníci.

3.  Spory vznikající v průběhu výstavby či rekonstrukce

Vztahy mezi investory a zhotoviteli staveb či rekonstrukcí jsou zákonem stanoveny minimálně a proto je nezbytné již před započetím prací uzavřít příslušnou smlouvu o dílo, která by měla dostatečně popsat celý průběh výstavby a eventuality, které při něm mohou nastat.

V případě, že již nějaký spor vznikne, jsme schopni vyhodnotit, na čí straně se nachází právo a také jaké je nejefektivnější řešení – kterým vedení sporu zpravidla není.Nejdůležitější je však včasnost řešení – když už nějaký problém při výstavbě nastane, je nanejvýš vhodné jej právně řešit od začátku, popř. alespoň včas reagovat, tedy před uplynutím příslušné zákonné lhůty k uplatňování práv.

4.   Příprava projektu a smluvní dokumentace pro všechny fáze výstavby

Jak již bylo řečeno, kvalitní příprava je nejlepším způsobem, jak sporům buďto předcházet, anebo si alespoň značně vylepšit pozici, pokud spory přesto vyvstanou. Více než kde jinde zde totiž platí: „Jasné smlouvy dělají dobré přátele“.

Zkušenosti ze sporů pak uplatňujeme již při přípravě příslušné smluvní dokumentace (smlouva o dílo, licenční smlouva k projektové dokumentaci, smlouvy o financování výstavby) a poskytujeme také právní vyhodnocení ke kritickým částem projektové dokumentace stavebních záměrů.

V samotném procesu výstavby je pak kritické dokončení a předání díla, jehož podobu ponechává zákon zcela na smluvních stranách, a proto je nezbytné se na postupu předem dohodnout. Naše zkušenosti například ukazují, že fatálním nedostatkem bývá nedostatečně či nejednoznačně popsaná povinnost součinnosti mezi smluvními stranami.

Kvůli nedostatečnému smluvnímu zpracování pak i ve větších projektech vznikají často zbytečné spory způsobené odlišnými představami stran o způsobu řešení situace, se kterou strohá smlouva nepočítala. Častým nedostatkem bývají také právně nevymahatelné závazky (často např. postoupení práv stavebníka nebo zavazování třetích osob, které nejsou stranami smlouvy). Naopak funkčními nástrojem k vymožení práv může být smluvní pokuta, zástavní právo s možností přímého prodeje či možnost sankčního odstoupení od smlouvy.

časté otázky

Co je dobré vědět o této oblasti?

Co dělat, když mi přišel (elektronický) platební rozkaz?

Řádně doručený platební rozkaz nabývá právní moci, pokud proti němu nepodáte do 15 dnů od doručení tzv. odpor proti platebnímu rozkazu, a to u soudu, který platební rozkaz vydal. Odporem vyjádříte nesouhlas s uloženou povinností a soud proto platební rozkaz zruší. Následně Vám běží lhůta, zpravidla 30 dní, ve které musíte uvést, z jakého důvodu s podanou žalobou nesouhlasíte. Pokud byste takové odůvodnění nedoplnili, soud by mohl rozhodnout rozsudkem pro uznání.

Jaký je rozdíl mezi výkonem rozhodnutí a exekucí?

Výkon rozhodnutí i exekuce představují možnost, jak donutit účastníka řízení ke splnění povinnosti i proti jeho vůli. Výkon rozhodnutí zajišťuje soud, exekuci naopak vybraný exekutor. V praxi je mnohem využívanější exekuce, a to zejména z důvodu efektivity a možného postihu více zdrojů majetku povinného.

Musím být v řízení zastoupen advokátem?

Obecně vzato není nutné být v řízení před soudem zastoupen advokátem. Výjimku tvoří řízení o dovolání, kasační stížnosti, řízení před Ústavním soudem a případy tzv. nutné obhajoby v trestních věcech. Zastoupení advokátem ve zbývajících řízeních však doporučujeme, a to zejména proto, že advokát klientovi doporučí nejvhodnější postup k ochraně klientových práv.

Kde mám podat žalobu? A kde odvolání?

Pro podání žaloby je nutné určit věcně a místně příslušný soud. Věcně příslušným je obvykle okresní soud (v Praze obvodní). Místní příslušnost pak zpravidla určujeme dle bydliště žalovaného, resp. sídla v případě právnické osoby.

Jak dlouho trvá soudní řízení?

Délka řízení závisí na řadě faktorů: zahlcení soudu, náročnost případu, aktivita účastníků (včetně podání opravných prostředků) či vytíženost znalců. Řízení v prvním stupni zpravidla zabere 6 - 30 měsíců, přezkum v následných instancích už je omezenější a proto se nejčastěji pohybuje v rozsahu 6-12 měsíců. Ceké řízení tak může zabrat zpravidla od půl roku do pěti let. Za určitou indikaci délky řízení pak lze považovat judikaturou určené hranice "nepřiměřeně dlouhého" řízení, jímž může být trestní řízení trvající déle než 3 roky a civilní řízení trvající přes 6 let.

Máte další otázky nebo
byste rádi probrali Vaši
konkrétní situaci?

Domluvit konzultaci
JUDr. Vít Kučera, MBA
Vít má bohaté zkušenosti se zastupováním klientů před tuzemskými i zahraničními soudy zejména v obchodních sporech. Specialistou je zejména na předběžná opatření, kterým se věnuje i ve své publikační činnosti. Od roku 2013 také působí jako rozhodce Fotbalové asociace ČR.
VÍCE INFORMACÍ
Mgr. Martin Tůma, Ph.D.
Martin řeší převážně obchodní kauzy, včetně sporů z nekalé soutěže, o náhradu škody či pojistná plnění. Rád hledá jednoduchá řešení (zdánlivě) složitých problémů. Věnuje se i právu stavebnictví, v souvislosti se kterým zastupuje klienty i při jednáních se správními orgány a před soudy.
VÍCE INFORMACÍ
Mgr. Kateřina Obertová
Kateřina se soudním sporům věnuje od začátku své dlouholeté advokátní praxe, během které řešila zejména spory z občanskoprávních a obchodněprávních smluv, a také případy týkající rodinného práva či vlastnictví nemovitostí. V advokacii si zakládá na srozumitelnosti a empatii, se kterou se snaží klientům nabízet funkční a praktická řešení.
VÍCE INFORMACÍ
JUDr. Ing. Vít Švestka
Vít je advokát se specializací na řešení problémů v oblasti daňového práva před finančními úřady i soudy. Působí i jako daňový poradce, a tak může poskytnout další cenné rady a zkušenosti, jak snížit riziko, že k zahájení řízení vůbec dojde. Vít se zabývá také korporátními spory. Vedle právnického vzdělání má i titul z Vysoké školy ekonomické v Praze, kde se dále podílí na pedagogické i publikační činnosti.
VÍCE INFORMACÍ
Mgr. Marie Timoščuková
Marie je odbornicí na pracovní právo. Má proto i bohaté zkušenosti se zastupováním v pracovněprávních sporech v oblasti pracovního práva, a to z obou stran „barikády“, tedy jak na straně zaměstnavatelů, tak i zaměstnanců. Úspěšně už tedy nejen uhájila nejednu platnost výpovědi, ale také již zaměstnancům vymohla mnoho nezákonně zadržovaných odměn.
VÍCE INFORMACÍ
Mgr. Vojtěch Adámek
Vojtěch je zkušený advokát specializující se zejména na spory o nároky ze smluv, včetně vypořádání stran po ukončení smluv, vymáhání pohledávek a spory o náhrady újem (škod). Za klíč k úspěchu považuje porozumění potřebám klienta a společné hledání efektivních a pragmatických řešení, včetně mimosoudních ukončení sporů.
VÍCE INFORMACÍ
Další oblasti sporu