Výstavba a vlastnictví nemovitosti
V právu stavebnictví se zabýváme výstavbou od koncipování stavebních záměrů, jejich povolování až po samotnou realizaci a následné řešení případných sporů.
Hlavní oblasti, kde našim klientům pomáháme řešit procesy či spory spojené s výstavbou jsme rozdělili do následujících oblastí:
1. Řízení u stavebního úřadu
Stavebníky zastupujeme vyřizování povolení, závazných stanovisek a souhlasů dotčených orgánů státní správy (DOSS), přičemž je nejen nutné přesvědčit správní orgány o tom, že stavba vyhovuje požadavkům stavebního zákona, ale i uhájit zamýšlenou výstavbu proti námitkám vlastníků okolních nemovitostí.
Často se ale ocitáme i na opačné straně a bráníme práva stávajících vlastníků dotčených výstavbou, kteří mají právě v územním či navazujícím stavebním řízení mají možnost uplatňovat své námitky k projednávaným změnám územního plánu či stavebnímu záměru a ovlivnit tak finální podobu zamýšlené změny území či výstavby.
2. Přezkum rozhodnutí stavebního úřadu soudem
Dotčení vlastníci se mohou svých práv domáhat nejen ve vícestupňovém řízení před správními orgány, ale i požadovat přezkum správních rozhodnutí před správními soudy. Obrana již ve správním řízení je přitom často podmínkou uplatnění námitek i před soudem, který zaručuje nezávislý soudní přezkum vydaných rozhodnutí i všech podkladových stanovisek.
Odvolací i soudní přezkum správních rozhodnutí dokáže citelně oddálit realizaci stavebního záměru ke škodě investorů, ale také ochránit existující práva vlastníků, a proto se na nás také obracejí jak investoři, tak i dotčení vlastníci.
3. Spory vznikající v průběhu výstavby či rekonstrukce
Vztahy mezi investory a zhotoviteli staveb či rekonstrukcí jsou zákonem stanoveny minimálně a proto je nezbytné již před započetím prací uzavřít příslušnou smlouvu o dílo, která by měla dostatečně popsat celý průběh výstavby a eventuality, které při něm mohou nastat.
V případě, že již nějaký spor vznikne, jsme schopni vyhodnotit, na čí straně se nachází právo a také jaké je nejefektivnější řešení – kterým vedení sporu zpravidla není.Nejdůležitější je však včasnost řešení – když už nějaký problém při výstavbě nastane, je nanejvýš vhodné jej právně řešit od začátku, popř. alespoň včas reagovat, tedy před uplynutím příslušné zákonné lhůty k uplatňování práv.
4. Příprava projektu a smluvní dokumentace pro všechny fáze výstavby
Jak již bylo řečeno, kvalitní příprava je nejlepším způsobem, jak sporům buďto předcházet, anebo si alespoň značně vylepšit pozici, pokud spory přesto vyvstanou. Více než kde jinde zde totiž platí: „Jasné smlouvy dělají dobré přátele“.
Zkušenosti ze sporů pak uplatňujeme již při přípravě příslušné smluvní dokumentace (smlouva o dílo, licenční smlouva k projektové dokumentaci, smlouvy o financování výstavby) a poskytujeme také právní vyhodnocení ke kritickým částem projektové dokumentace stavebních záměrů.
V samotném procesu výstavby je pak kritické dokončení a předání díla, jehož podobu ponechává zákon zcela na smluvních stranách, a proto je nezbytné se na postupu předem dohodnout. Naše zkušenosti například ukazují, že fatálním nedostatkem bývá nedostatečně či nejednoznačně popsaná povinnost součinnosti mezi smluvními stranami.
Kvůli nedostatečnému smluvnímu zpracování pak i ve větších projektech vznikají často zbytečné spory způsobené odlišnými představami stran o způsobu řešení situace, se kterou strohá smlouva nepočítala. Častým nedostatkem bývají také právně nevymahatelné závazky (často např. postoupení práv stavebníka nebo zavazování třetích osob, které nejsou stranami smlouvy). Naopak funkčními nástrojem k vymožení práv může být smluvní pokuta, zástavní právo s možností přímého prodeje či možnost sankčního odstoupení od smlouvy.