Vymáhání peněžitých pohledávek
Pokud Vám zákazník nezaplatil za zboží, nájemce neuhradil nájem či dlužník nevrátil zápůjčku, zřejmě řešíte, jak se co nejefektivněji domoci svého nároku. Pokud jde o peněžitý nárok, pak jej nazýváme peněžitou pohledávkou, jejíž vymáhání lze různými nástroji zjednodušit.
Jak praví stará římská zásada: „pacta sunt servanda“, tedy smlouvy se mají dodržovat. Avšak v praxi tomu tak velmi často není, což může vést k situaci, kdy se Váš smluvní partner dostane do prodlení s plněním smluvních povinností a stane se z něj Váš dlužník.
Od okamžiku prodlení se věřitel může své pohledávky domáhat i soudně, byť jde až o nejzazší řešení. Často totiž postačí i mimosoudní řešení, spočívající třeba jen v zaslání předžalobní výzvy advokátem, které často vede buďto k brzkému splnění dluhu, anebo alespoň k jiné dohodě o řešení situace, jako je písemné uznání dluhu s dohodou na splátkovém kalendáři, které může následně zajistit vykonatelnost dluhu bez nutnosti vést soudní řízení – takovou pohledávku pak lze exekučně vymáhat již v okamžiku, kdy dlužník nesplní včas jakoukoliv splátku dluhu. Takové dohody jsou alespoň dočasným řešením například v případě, kdy dlužník není aktuálně schopen splnit celý dluh a mohou mu dát i potřebnou motivaci plnit dluh alespoň částečně.
Pokud podobné snahy selžou, nezbyde než přistoupit k soudnímu vymáhání pohledávky, jemuž by měla vždy předcházet již zmiňovaná předžalobní výzva. Vhodné je též dlužníka prověřit v insolvenčním rejstříku a v centrální evidenci exekucí a zhodnotit účelnost soudního vymáhání, popř. podání přihlášky do insolvenčního řízení.
U peněžních pohledávek lze žalobu podat zjednodušenou formou návrhu na vydání elektronického platebního rozkazu, který umožňuje celý proces zjednodušit. Pokud však dlužník podá tzv. odpor, řízení se vede ve formě „standardního“ sporného řízení, ve kterém bude potřebné nárok před soudem prokázat. Teprve poté soud může vydat rozsudek, kterým dlužníkovi uloží dluh uhradit (spolu s příslušenstvím, a tedy i náhradou nákladů řízení).
Teprve pravomocné soudní rozhodnutí (tedy takové, proti kterému se již nelze dále odvolat) je tzv. exekučním titulem, na jehož základě lze zahájit vymáhací řízení, vedoucí k „nedobrovolné úhradě“ dluhu, např. prostřednictvím exekutora.
Jak plyne z výše uvedeného, vymáhání dluhu může být poměrně jednoduchým procesem, ale může se také značně zkomplikovat. Úkolem advokáta nicméně je, aby za Vás celý proces obstaral co možná nejefektivněji, a to nejlépe bez nutnosti zapojení soudu, což se však neobejde bez součinnosti dlužníka.